Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Strukturalizm – paradygmat

30 sierpnia 2013 JezykoznawstwoOpracowania  Brak komentarzy

Ogólne zasady paradygmatu strukturalistycznego.

 Strukturalizm – język jest systemem znaków.

Jan Boudouin de Courtenay i Mikołaj Kruszewski – polscy uczeni, prekursatorzy strukturalizmu. Postulowali za rozgraniczeniem za statycznym i dynamicznym patrzeniem na zjawiska językowe oraz oddzieleniem abstrakcyjnego języka od konkretnego mówienia.

Ferdinand de Saussure – twórca paradygmatu strukturalistycznego. Jego dzieło Kurs językoznawstwa ogólnego – wydane przez studentów. Założenia:

  1. Język jest bytem abstrakcyjnym i społecznym. Istnieje w świadomości zbiorowej w postaci sumy języków obecnych w świadomości każdego członka danego społeczeństwa
  2. Język jest bytem w miarę trwałym – zmiany zachodzą w nim wolno, ewolucyjnie.
  3. Język jest systemem znakówla langue.
  4. Realizacją języka jest mówieniela parole. Jest ono konkretne, jednostkowe, momentalne, (czyli przeciwnie niż język).
  5. Rozróżnić należy w języku synchronię i diachronię.
  6. Synchronia – opis aktualnej sytuacji w języku.
  7. Diachronia – opis rozwoju sytuacji w danym języku na przestrzeni lat.
  8. Znak językowy – elementy formalne mające znaczenie. Składa się z dwóch stron: znaczącej (forma) i oznaczanej (treść).
  9. Między znakami w systemie zachodzą dwa rodzaje związków: syntagmatyczne i paradygmatyczne.
  10. Paradygmat w systemie językowym – relacje formalne między elementami mogącymi realizować określoną pozycje w związku syntagmatycznym.

Twoja odpowiedź