Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Pojęcie znaku w językoznawstwie. Znak – definicja pojęcia

26 kwietnia 2013 Jezykoznawstwo  Brak komentarzy

Znak – obserwowalny (postrzegalny) układ rzeczy czy zjawisk spowodowany przez kogoś (nadawcę) ze względu na to, że istnieją zwyczajowo ukształtowane określone reguły nakazujące wiązać z danym układem rzeczy lub zjawisk myśli określonego typu, oraz na to, że nadawca znaku postanowił wywołać tę myśl u odbiorcy znaku. Np. dym może być znakiem w komunikacji Indian.

Znakiem w języku (znakiem językowym) nazywamy wszystko w języku, co posiada swoje znaczenie – wszystkie jednostki języka mające nierozerwalny związek pomiędzy swoją formą oznaczającą a treścią oznaczaną. Związek ten jest związkiem umownym wynikającym z konwencji społecznej. Nie jest to związek naturalny – jedynie w przypadku nielicznych wyrazów możemy mówić o pewnej motywacji formy (zob. np. onomatopeja). Najmniejszym znakiem językowym jest morfem, największym – cały tekst.

Znak językowy – wszystko w języku, co ma swoje znaczenie

W dziejach semiotyki proponowano wiele typologii znaków. Znaki dzielono między innymi na:

  • Ikoniczne zwane też naturalnymi – które przypominają to, co oznaczają, należą do nich np. piktogramy. Znaki ikoniczne nie muszą być obrazami, mogą też mieć formę dźwiękową, np. słowa dźwiękonaśladowcze
  • Arbitralne zwane też konwencjonalnymi – które w niczym nie przypominają tego, co oznaczają, np. większość słów w języku polskim, symbole liczb w matematyce, itp. Aby wiedzieć co one znaczą trzeba znać konwencję, czyli sposób w jaki przypisuje się im znaczenie

Ze względu na kanał informacyjny przekazu od nadawcy do odbiorcy, znaki dzielą się na:

  • znaki wzrokowe – nuty, znaki drogowe
  • znaki słuchowe – hymn, hejnał
  • znaki dotykowe – pocałunek, uścisk dłoni
  • znaki powonieniowe – różne zapachy
  • znaki smakowe – smaki potraw, win


Tagi:  

Twoja odpowiedź