Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Opis związkowy, scalony, rozproszony, bezpośredni i zmediatyzowany

21 lutego 2012 Opracowania  Brak komentarzy

Opis: obok opowiadania drugi element narracji, w liryce jeden z komponentów monologu lirycznego. W przeciwieństwie do opowiadania o. przedstawia pozazdarzeniowe składniki świata przedstawionego, tła, na którym przebiegają wydarzenia, wygląd postaci itd. Jest w zasadzie ujęciem pozaczasowym, ukazuje składniki i właściwości danego przedmiotu w ich statyczności i usytuowaniu przestrzennym. Może się wyraźnie wyodrębniać, wchodzić w związek z opowiadaniem. Opis może konstruować obiektywnie wszechwiedzący narrator, albo może być tworzony z punktu widzenia jednego z bohaterów tekstu. Często opis wnosi wartości symboliczne, nie tylko pokazując jaki jest świat.

W odniesieniu tylko do pojęcia ‘przestrzeń w lit.’: wypowiedź językowa komunikująca o tworach przestrzennych.

Na opis składają się elementy takie jak: identyfikacja przedmiotu bądź większego układu przestrzennego; wyliczenie części składowych przedmiou bądź więk. ukł. przestrz.; określenie związków przestrzennych między tymi składnikami; właściwości przedmiotów lub ich części; stan fizyczny przedmiotów; informacje niedostępne bezpośredniej obserwacji; ocena przedmiotu – praktyczna lub estetyczna; interpretacja przedmiotu;

Opis zawiązkowy: pojedyncza, krótka informacja o przestrzeni, kiedy indziej kilka takich mniejszych lub większych informacji na dany temat rozrzuconych w różnych miejscach tekstu zdarzeniowo-dialogowego.

Opis scalony: informacje rozbudowane, podane w sposób ciągły.

Opis rozproszony: samodzielne zdanie opisowe, które stanowi jakby innorodne wtrącenie w kontekst modalny opowiadania. Prościej – elementy opisu rozproszone po wiekszej całości tekstu utworu, nie sąsiadujące ze sobą bezpośrednio.

Opis bezpośredni, a zmediatyzowany: bezpośredni pochodzi od narratora; zmediatyzowany mamy wtedy, gdy oprócz narratora, o jakiejś przestrzeni lub miejscu, osobie czy rzeczy, orzekają bohaterowie lub inni narratorzy.  Np. w Lalce o wyglądzie Wokulskiego mówi narrator główny, ale inaczej nieco widzi go Rzecki (bohater, a zarazem drugi narrator w powieści), inaczej Izabela, książę, baronowa Krzeszowska, itd. Częściej zmediatyzowany jest uzupełnieniem, a nie zaprzeczniem bezpośredniego.

Tagi:  

Twoja odpowiedź