Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Geometryczne układy kompozycyjne

21 lutego 2012 Opracowania  Brak komentarzy

Geometryzm kompozycyjny: jest to skłonnośc do wprowadzania elementów kompozycji w taki sposób, że dadzą się one ująć w przejrzyste układy geometryczne.

Wyróżniamy układ paralelny – elementy kompozycji układają się analogicznie, paralelnie; układ krzyżujący – elementy w pewnym momencie się, w pewnym punkcie się krzyżują, np. losy dwójki bohaterów krzyżują się w danym momencie; układ zbieżny – dotyczy minimum trzech elementów, np. losy trójki bohaterów, które najpier rozwijają się niezależnie, osobno, w pewnym momencie zbiegają się w jednym wspólnym punkcie; układ piramidalny – tu zbiegają się w jeden punkt całostki przedstawieniowe większe niż tylko losy bohaterów; układ rytmiczny – cyklicznie, rytmicznie powtarzają się pewne formy, elemty treści.

Tagi:  

Twoja odpowiedź