Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Gatunki literackie obecnie

21 marca 2012 Opracowania  Brak komentarzy

Michał Głowiński – w bieżącej praktyce literackiej gatunek jest w pewnych dziedzinach niemal nieistotny.

Czesław Zgorzelski – dominują „supergatunki”, czyli rozpoznawane przez czytelnika nadrzędne formy, ogólnie określane jako „powieść” i „poezja”. Zatarcie granicy między świadomością istnienia rodzajów i gatunków. Inne stanowisko: W literaturze współczesnej istnieją dwie równoległe tendencje: przeciwgatunkowa i kontynuatorska. Pierwsza łączy się z awangardą, druga 0 z szeroko pojętym klasycyzmem.

Formy paragenologiczne- (określenie Sławińskiego) Przypominają działania genotwórcze futurystów, lecz są od nich znacznie ciekawsze i bardziej konsekwentne, bo związane z ogólnym projektem artystyczno-filozoficznym autora. (np. Białoszewski) Gatunki literackie, które ukształtowały się dzięki pojawieniu się prasy – powieść w odcinkach, reportaż, felieton. Dziś gatunki literackie są głownie związane z rozwojem techniki np. blogi, słuchowiska radiowe. XX wiek, awangarda – zakwestionowanie gatunku rozumianego jako zespół norm społecznie utrwalonych i rozpoznawalnych; utwór ma projektować jednorazową sytuacje komunikacyjną – twórca albo w ogóle nie dba o sygnaturę gatunkową, albo proponuje własną; rozpowszechnienie gatunkowości – zagrożenie podstawowej funkcji gatunku – łącznika między autorem a odbiorcą. W literaturze XXw .rozpowszechniła się agatunkowość. (Legeżyńska, Kaniewska)

Twoja odpowiedź